اینجا هستید: صفحه اصلی مقایسه خودروهای بازارمقایسه رانا و پژو206 SD
12671 بازدید

مقایسه رانا و پژو206 SD

یکی از مقایسه های پر طرفدار و مهم برای بسیاری از مردم که میخواهند با بودجه ای در حدود 35 میلیون تومان ماشین بخرند مقایسه بین ماشین رانا و پژو 206 صندوقدار میباشد که با هم تشابه زیادی دارند و از مشخصات بسیار  نزدیکی به هم بهره میبرند و  پلتفرم این دو ماشین هم از آنجایی که یکسان است مقدار شباهت های این دو ماشین را به هم بیشتر هم میکند . ماشین پژو 206 صندوقدار  یا آریان نخستین بار در سال 1385 به بازار عرضه شد و ماشین رانا هم از اواسط سال 91 بود که وارد بازار گردید . تا الان این سوال که کدام ماشین را بخریم برای بسیاری از مردم پیش آمده است و حالا ما با انجام مقایسه ای کامل پاشخ شما را خواهیم داد .

IRAN KHODRO 206 SD

پژو206 SD

کیفیت سواری
7
خدمات پس از فروش
7
طراحی
7
امکانات رفاهی
7
ویژگی های فنی
8
ارزش خرید
8
امتیاز کل
44

IRAN KHODRO RUNNA

رانا

کیفیت سواری
7
خدمات پس از فروش
7
طراحی
7
امکانات رفاهی
6
ویژگی های فنی
6
ارزش خرید
7
امتیاز کل
40
انتخاب ماشین 3

IRAN KHODRO 206 SD

پژو206 SD

Top car

IRAN KHODRO 206 SD

پژو206 SD

مقایسه رانا و پژو206 SD

 

پژو206 SD

از سال 1380 ماشین پژو 206 وارد کشور شد و سال 1385 بود که نخستین پژو 206 صندوقدار یا به اصطلاح آریان پا به خیابان های کشور گذاشت و  این ماشین در چند تیپ عرضه شد که در حال حاضر تنها نمونه های V8 206 صندوقدار به فروش میرسد .طراحی پژو 206 صندوقدار  به گونه ای است که برخی این ماشین را میپسندند و برخی نا همگون و عجیب میدانند . یکی دیگر از نکات ظاهری پژو 206 صندوقدار هماهنگ بودن طراحی صندوق عقب با دیگر قسمت ها میباشد با وجود اینکه در این ماشین همه چیز از نظر ظاهری در فریم جلو ، در ها وبسیاری نقطه دیگر با پژو 206 هاچبک یکسان است البته صندوق کشیده این ماشین از نگاه برخی کارشناسان با ستونش چندان هماهنگی کاملی ندارد . در بحث ابعاد و جاداری کابین 206 صندوقدار و رانا هم از نظر ابعادی و هم در قسمت صندوق بار کاملا مشابه همدیگر هستند و این دو ماشین برتری خاصی نسبت به یکدیگر دارا نمیباشند . کیفیت ساخت و مونتاژ پژو 206 خوب و راضی کننده میباشد البته با وجود اینکه ماشین رانا هم کیفیت مونتاژش راضی کننده است اما هم کیفیت مونتاژ ماشین 206 و هم کیفیت متریالش بهتر احساس میگردد . از نظر آپشن و تجیزات پژو 206 خوب به نظر میرسد و به صورت جزئی از ماشین بهتر است اما نکته ای مثبت برای  206 های پایین مدل 91 وجود دارد و آن هم وجود بسیاری آپشن فابریک است که توسط کارخانه سازنده در ایران حذف شده است و شما میتوانید بر روی خود نصب نمایید که چون سیم کشی خودرو تغییر نداشته است کاملا مطابق با این آپشن ها و پژو فرانسه میباشد . اما در مدل ها 91 و 92 به بعد در سیم کشی این ماشین ها تغییراتی ایجاد شد که دیگر این آپشن ها قابل نصب نیستند و بسیار محدود شده اند .

قلب تپنده پژو 206 صندوقدار 4 سیلندر میباشد ،1578 سی سی حجم دارد و با کد فنی TU5/JP4 شناخته میشود . این پیشرانه معروف 110 اسب بخار قدرت و 142 نیوتن متر گشتاور تولید میکند . شتابگیری این پیشرانه با توجه به قرار گرفتن بر روی 206 صندوقدار و داشتن اضافه وزن نسبت به نمونه هاچبک رضایت بخش و چالاک است و مصرف سوخت مناسبی هم این ماشین دارد ولی نسبت به ماشین رانا کمی سبک تر است که شاهد شتابگیری روانتری هستیم. پژو 206 SD ماشین کم استهلاک تر و نسبتا با کیفیت تری در بخش فنی میباشد که عمده تفاوت آنها در سیستم برق خودرو میباشد . برای انتقال قدرت پیشرانه به چرخ های این ماشین از گیربکس BE3 استفاده شده است که کیفیت ساخت آن بستگی به شانس شما دارد زیرا بعضی از گیربکس این ماشین به طور کامل رضایت دارند و عده ای گیربکس پژو 206 صندوقدار را پر از عیب و ایراد مینامند . در کل هماهنگی پیشرانه با گیربکس مناسب است ولی کیفیت بد دیسک و صفحه کلاچ در ماشین های صفر کیلومتر نکته ای بسیار آزار دهنده میباشد .

در بحث سواری و هندلینگ پژو 206 صندوقدار ماشین خوبی است و با توجه به اینکه اکسل عقب این ماشین مطابق با 206RC است هندلینگ و پایداری اش خوب و در سطح رو به بالا ارزیابی میشود  . از نظر نرمی سواری 206 صندوقدار ماشین چندان خوبی نیست زیرا سواری اش نسبتا خشک و کوبنده احساس میشود . فرمان 206 نرم است و دقت قابل قبولی هم دارد ولی در بعضی مواقع در فرمان پذیری ضعف هایی از خود نشان میدهد و باعث میشود در در هنگام انجام مانور های سنگین با این ماشین احساس استرس به شما دست بدهد. . ترمز های 206 صندوقدار همانند نمونه هاچبک این ماشین  4 چرخ دیسک میباشد که خوب و پر قدرت عمل میکند  و مجهز به ABS و EBD هم  میباشند .

در کل پژو 206 صندوقدار  خودرویی است که مناسب 3 یا 4 سرنشین میباشد و استهلاک نسبتا بالایی دارد که با توجه به پایین آمدن سطح کیفیت قطعات در ماشین های صفر کیلومتر جدید مقدار استهلاک بالاتر هم رفته است،  پژو 206 صندوقدار ماشینی است که به وفور در خیابان یافت میشود ، خدمات پس از فروش مناسبی دارد و لوازم یدکی اش در بازار فراوان است ولی نسبت به ماشین رانا در نگاه کلی سطح کیفیت بالاتری دارد و از برخی مشکلات آن هم بهره نمیبرد اما به طور کلی پژو 206 صندوقدار و ماشین رانا به مقدار زیادی ماشین های مشابهی هستند .

IRAN KHODRO RUNNA

رانا

مقایسه رانا و پژو206 SD

 


رانا ایران خودرو 

از سال 1391 ماشین رانا بر روی خط تولید ایران خودرو قرار گرفت که در ابتدای تولید تا انتهای سال 1392 با مدل EL به بازار عرضه میشد و از بعد آن رانا LX با بهسازی هایی وارد خط تولید گردید  . ظاهر پژو 206 صندوقدار و ماشین رانا به علت مشترک بودن. پلتفرم و برخی از قطعات بدنه به هم شبیه هستند و این سلیقه شماست که کدام خودرو ظاهرش زیبا تر میباشد اما به طور کلی ماشین رانا ظاهر هماهنگ تری دارد و از پژو 206 صندوقدار ماشین اصولی تر به نظر میرسد. در داخل کابین ماشین رانا طراحی خوب و ارگونومیک است اما داشبورد ترکیبی از پژو 206 و تندر 90 میباشد که چندان دل نشین نیست و کیفیت صندی ها و روکش ها هم چندان جالب نیست و پژو 206 صندوقدار ماشین بهتری از این لحاظ میباشد . در بحث ابعاد و جاداری کابین 206 و ماشین رانا ماشین های کاملا برابری میکنند و کاملا یکسان هستند و مشکل اصلی هر دو ماشین هم کمبود فضای سرنشینان عقب میباشد و نکته کثبت هر دو هم وجود صندوق عقبی جادار است که برای خانواده های کم جمعیت بسیار مناسب میباشد . کیفیت ساخت و مونتاژ پژو  206 صندوقدار بهتر از ماشین رانا احساس میگردد ولی در کل هر دو ماشین خوب و راضی کننده میباشند و  در همین حد هم خوب و کافی به نظر میرسد . از نظر آپشن و تجیزات پژو 206 بهتر میباشد و  به نظر  میرسد از آنجایی که ماشین رانا سیم کشی اش به طور کلی با پژو فرانسه مغایرت دارد آپشن های فابریک چندان زیادی بر روی این ماشین قابل نصب نیست که نسبت به پژو 206 یک ضعف حساب میگردد .

بر روی رانا در ابتدا قرار بود موتور ملی EF7 نصب گردد اما از زمان عرضه تا به حال همانند پژو 206 پیشرانه TU5/JP4 با 1587 سی سی حجم ، 4 عدد سیلندر با آرایش خطی بر روی ماشین رانا عرضه شده است و تفاوت آن با 206 صندوقدار در سیم کشی این دو ماشین است که رانا با توجه به سیستم برقی اش بعضا مشکلات برقی عدیده ای برایش پیش میاید. این پیشرانه کاربردی و معروف 105 اسب بخار قدرت و 142 نیوتن متر گشتاور تولید میکند . شتابگیری این پیشرانه رضایت بخش و چالاک است و مصرف سوخت مناسبی هم دارد ولی نسبت به پژو 206 صندوقدار ماشین پر استهلاک تری است و سنگینی اتاق هم بیش تر حس میگردد که موجب شده است در مقایسه با پژو 206 صندوقدار شتابگیری تنبل تر و کم نفس تری را به نمایش بگذارد  . برای انتقال قدرت پیشرانه به چرخ ها از پوسته گیربکس دنده دستی BE4 استفاده شده است که با درگیر کردن دنده ها و در حرکت گیربکس ماشین رانا نسبت به پژو 206 صندوقدار کم مشکل تر و روان تر احساس میشود و تا حدودی هم کم سر و صدا تر است که جزء نکات مثبت ماشین رانا به شمار میرود .

در بحث سواری و هندلینگ پژو 206 صندوقدار و ماشین رانا کاملا یکسان و برابر میباشند زیرا زیر بندی ، سیستم تعلیق و ... کاملا مشابهی دارند و از این رو ماشین های تماما شبیه به هم هستند حتی ترمز ها و فرمان پذیری و پایداری هم هیچ تفاوت خاصی با یک دیگر در دو ماشین احساس نمیگردد .

در کل پژو 206 صندوقدار و ماشین رانا ماشین هایی بسیار نزدیک به هم هستند که شباهت هایشان با هم زیاد است ولی از بعضی لحاظ پژو 206 صندوقدار ماشین بهتری احساس میگردد و در چند مورد هم برتری با ماشین رانا است اما به طور کلی انتخاب ما و پیشنهاد ماشین 3 برای شما انتخاب پژو 206 صندوقدار میباشد و اگر موفق نشدید در آن صورت به خرید ماشین رانا اقدام نمایید .

 

 

نویسنده : ماشین 3

نظرات کاربران

 • نویسنده : یاس
  تاریخ : 1395/09/03

  اصلا به قیمت 4 و نیم میلیون بیشتر اس دی اشاره نشد که خودش یک گزینه قابل تامل است. اینکه چرا برای یک ماشین مشابه باید نزدیک به 5 میلیون پول بیشتر بدهیم
  در ضمن ظاهر رانا به مراتب بهتر از اس دی است. این رو هم فراموش کردید

  • نویسنده : Milad
   تاریخ : 1395/09/03

   اول از اين بگم ك ماشين ايرانيه هندونه در بستس
   ولى ميزان رضايت مردم از رانا اغلبا كمه
   ب قول خودتون مشابه ولى پنج تومن ارزون تره

  • نویسنده : شاهین
   تاریخ : 1395/09/03

   بنده با این نظر موافقم. مخصوصا با اینکه ظاهرش به روزتر است. قیمت روز رانا حدود ۳۳ تومن است و قیمت اس دی حدود ۳۸ ونیم. تفاوت حدود ۵ تومنی غیر منطقی است.

  • نویسنده : Salim
   تاریخ : 1395/09/04

   سه سال هستش که رانا دارم و ازش راضیم البته با توقعی که از ایران خودرو میشه داشت. مقایسه تقریباً بی نقصی ارائه شده، اما اونچه که بهش اشاره نشده، تفاوت قیمت 5 میلیون تومنی این دوتاست به خاطر تفاوت هایی که نصف این مبلغ هم نمی ارزن. بازهم صلاح با خودتونه

 • نویسنده : مهدی
  تاریخ : 1395/09/03

  آقای نویسنده چطور رانا سه ستاره گرفته 206 2 ستاره بعد شما می گین پژو بهتره !!!!

  • نویسنده : Milad
   تاریخ : 1395/09/03

   اون وقت اين ستاره ها رو كى به ماشين ها داده؟!
   كدوم شركتى امنيت خودرو هاي ايرانى رو تاييد كرده!!
   من فقط ميدونم ٢٠٦فرانسه!!!!
   سه ستاره گرفته بود
   از خودت ستاره در اوردي؟!

 • نویسنده : رسول
  تاریخ : 1395/09/03

  سلام بنده یک سال پژو اس دی داشتم و خداییش راضی بودم فقط کم جا بودن فضای پای عقب و یکم خشک بودن سیستم تعلیق اذیت میکرد . رانا نداشتم و باهاش راتندگی نکردم اما ظاهرش که ماشین خوبیه و خوشگله حتی طاراحی صندوق عقب همخوانی بیشتری داره نسبت به اس دی . اما کاشکی داشبوردش رو بهتر طراحی میکردن یا همون داشبورد اس دی رو میذاشتن .

 • نویسنده : حسین
  تاریخ : 1395/09/03

  سلام
  من تقریبا یک سال و نیمه ۲۰۶ صندوقدار دارم، باید بگم که مشکل اساسی موتورای TU5 بهینه سازی سیستم کلاچ و دوشاخ کلاچشون هست، با وجود فراخوان ایرانخودرو و تعویض دوشاخ کلاچ مشکلات بعدی براش پیش میاد یه نمونش روغن ریزی از گیربکسه که برا اکثر ماشینایی که من دیدم پیش اومده. و متاسفانه باید بگم برخلاف چیزی که نوشتن اصلا ترمز قابل اطمینانی نداره و حتی میشه گفت ترمزاشون به شدددددت ضعف داره و همیشه تو مواقع حساس استرس میده به آدم.

  • نویسنده : محمدرضا
   تاریخ : 1395/09/05

   دقیقا به نکته خوبی اشاره کردین ترمزهاش ضعیف و واقعا استرس آور است. دقیقا

  • نویسنده : یاس
   تاریخ : 1395/09/06

   و البته ترمز های رانا مثال زدنی است بدون هیچ تعصبی

 • نویسنده : مهران
  تاریخ : 1395/09/03

  من یه مورد اساسی بران پیش اومده صافکار ها اصلا دست به بدنه رانا نمیزنن چون خیلی بد قلق و دشواره برای جفت و جور کردن

  • نویسنده : یاس
   تاریخ : 1395/09/04

   البته من با نظرتون موافق نیستم. من ۴ ساله رانا دارم و حداقل سه مورد تصادف داشتم. ۲۰۶ هاچبک هم دارم. در صافکاری تفاوتی با ۲۰۶ نداشته

 • نویسنده : صفا
  تاریخ : 1395/09/06

  سلام
  فرق بین موتور این دو خودرو چیه که یکی 105 و دیگری 110 اسب بخار قدرت داره؟ آیا اطلاعات معتبره؟

 • نویسنده : ناصر
  تاریخ : 1395/09/10

  ۲۰۶ از مدل ۹۲ به بالا مزخرف ترین ماشین ممکنه. من از ۸۶ تا ۹۳هاچبک داشتم که حرف نداشت. ولی اشتباه کردم و وی ۸ خریدیم. از روزی که خریدمش همش تعمیرگاهم. سر چهل هزارتا صفحه عوض کردم. بعد گارانتیش تمام عیب هاش میزنه بیرون. خر بخرید ولی ۲۰۶ نخرید

  • نویسنده : Milad
   تاریخ : 1395/09/14

   كلا ايرانخودرو شانسيه
   هيچ دو ماشينى مشابه نيست
   قطعا كيفيت سابق رو ندارن ولى واسه هر مشكل كوچيك تعمييرگاه نبايد رفت
   نمايندگى هم به هيچ عنوان ماشين نبري ك خودشون متاسفانه دزدن.
   الان همه تعويض كارن تا تعمييركار

ثبت نظر

نظرات شما بعد ار تایید مدیر در سایت نمایش داده خواهد شد

بالای صفحه تلگرام ماشین 3
تلگرام بیمه