اینجا هستید: صفحه اصلی خودروهای بازار ��������������

سیتروئن

شرکت سیتروئن یک خودروساز فرانسوی است، که امروزه شرکت تابعه ای از گروهپژو سیتروئن محسوب می‌شود. شرکت سیتروئن در سال ۱۹۱۹ توسط آندره سیتروئن تاسیس شد.

این شرکت اولین خودروساز خارج ازآمریکا بود، که به‌طور انبوه اتومبیل تولید کرد و اقدام به راه‌اندازی شبکه مدرن فروش و خدمات پس از فروش خودرو نمود. هشت سال بعد از تاسیس، سیتروئن به بزرگترین خودروساز  اروپا و چهارمین خودروساز بزرگ جهان، تبدیل شد. در سال ۱۹۷۴، شرکت  پژو ۳۸٫۲٪ درصد از سهام سیتروئن را خریداری کرد و خودروسازیپژو سیتروئن در ۱۹۷۶ با کمک و حمایت دولت فرانسه تشکیل گردید.

شرکت سیتروئن در سال ۲۰۰۹ به مناسبت نودمین سالگرد تاسیس خود، از خودروی جدیدی بنام سیتروئن دی اس 3 رونمایی کرد، که آغازگر سری لوکسی از خودروها، با مدل دی‌اس بود.

 

برند تولید ماشین سیتروئن توسط آندره سیتروئن تاسیس گردید و نخستین ماشین سیتروئن در سال 1919 تولید و عرضه شد .  نام این ماشین تیپ A بود و مزیت آن قابلیت سفارشی سازی همه بخش های ماشین به جز موتور و شاسی بود . در طول این سال ها و تا قبل از وقوع جنگ جهانی سیتروئن ماشین های متنوعی تولید و عرضه کرد و این ماشین ها همه محبوبیت بالایی را برای سیتروئن به وجود آوردند اما پیش از وقوع جنگ جهانی دوم سیتروئن هم مانند دیگر تولید کنندگان ماشین های سواری به بحران های زیادی دچار شد و توسط میشلن بار دیگر کارخانه سیتروئن زنده شد و از مشکلات نجات پیدا کرد . سیتروئن خالق اولین ماشین دیفرانسیل جلو تولید انبوه جهان است و سیستم تعلیق هیدروپنوماتیک هم توسط سیتروئن نخستین بار به کار گرفته شد .  سیتروئن از سال 1976 با گروه صنعتی پژو ادغام شد و گروه صنعتی تولید ماشین پژو سیتروئن را تشکیل دادند . در واقع سال 1974 پژو 38.2 درصد از سهام سیتروئن را خریداری نمود و سال 1976 با حمایت دولت فرانسه این دو کارخانه با هم ادغام شدند و گروه صنعتی پژو سیتروئن تشکیل شد . یکی از دلایل بحران های سیتروئن در اوایل دهه 70 میلادی جدایی فیات از سیتروئن بود . مدل های مختلف سیتروئن در ایران تولید و مونتاژ شده اند و توسط سایپا و پارس خودرو به فروش رسیده اند که از معروف ترین ماشین های سیتروئن در ایران میتوان مدل های 2CV  ، زانتیا و سی 5 اشاره کرد و طبق آخرین خبر ها یک ماشین هاچ بک جدید و یک ماشین سدان مدرن از سیتروئن هم قرار است تا به زودی دوباره بر روی خط تولید شرکت های ایرانی قرار بگیرد .

 

 

نمایش بیشتر

�������������� C3

�������������� C5