هاسکوارنا FE 250 0-1399

HUSQVARNA FE 250 0-1399

هاسکوارنا FE 250 0-1399 هاسکوارنا FE 250 0-1399

بررسی هاسکوارنا FE 250

هاسکوارنا FE 250 موتورسیکلت‌ آفرودی کمپانی سوئدی زیر مجموعه کی تی ام است که توسط کویر موتور وارد بازار ایران می‌شود. هاسکوارنا FE 250 که در دسته موتورسیکلت‌های اندرو طبقه‌بندی می‌شود، اشتراکات فنی بسیاری با کی تی ام EXC-F 250 دارد و به همین دلیل نیز یکی از برترین محصولات کلاس خود است.

قلب تپنده هاسکوارنا FE 250 یک پیشرانه ۲۴۹ سی‌سی تک سیلندر ۴ زمانه با ۴ سوپاپ تیتانیومی است که به سیستم سوپاپ‌های DOHC مجهز بوده و می‌تواند حداکثر ۱۶.۷ اسب بخار قدرت را در اختیار راننده قرار دهد. با توجه به ممنوعیت واردات موتورسیکلت‌های با حجم پیشرانه بیش‌تر از ۲۵۰ سی‌سی در ایران، اندروهای ۲۵۰ سی‌سی قدرتمندترین آفرودرهای قانونی بازار کشور هستند و در مورد پیشرانه هاسکوارنا FE 250 نیز باید گفت که با یک نسخه بسیار قدرتمند و پیشرفته روبرو هستیم. در حقیقت اگرچه ممکن است نسبت به پیشرانه‌های حجیم‌تر مجبور باشید بیش‌تر از کلاچ کمک بگیرید، اما با این وجود پیشرانه هاسکوارنا FE 250 بسیار توانمند بوده و در دور موتورهای مختلف و تحت شرایط متفاوت رانندگی آفرودی، توان و گشتاور خروجی مورد نیاز را به خوبی تامین خواهد کرد.

افزایش دور پیشرانه اندرو اتریشی به نرمی صورت گرفته و با رسیدن به دورهای میانی، قدرت‌نمایی آن آغاز می‌شود. این محصول سوئدی اساسا برای رانندگی آفرودی طراحی و مهندسی شده است، اما ضرایب دنده بسیار خوب گیربکس ۶ سرعته کوپل شده با پیشرانه هاسکوارنا FE 250، علاوه بر اینکه امکان دورگیری مناسب با ۵ دنده اول در شرایط آفرودی را فراهم می‌کند، قادر خواهد بود که به کمک دنده ششم خود (این دنده عملا برای استفاده در سرعت‌های بالا کاربردی است) در رانندگی روی آسفالت نیز عملکرد مطلوبی ارائه داده و اندرو اتریشی را به حداکثر سرعتی بالغ بر ۱۴۰ کیلومتر در ساعت برساند. این گیربکس که روان و هماهنگی با پیشرانه هاسکوارنا FE 250، به کمک کلاچ نرم اندرو سوئدی که عملکردی سطح بالا ارائه می‌دهد، تجربه رانندگی لذت بخشی را ایجاد خواهند کرد.

ترمز پیشرانه هاسکوارنا FE 250 نیز در دنده‌های سنگین بسیار خوب بوده و کنترل این موتورسیکلت آفرودی در سراشیبی‌های تند راحت خواهد بود. اما آنچه کنترل هاسکوارنا FE 250 را حتی آسان‌تر نیز می‌کند، ویژگی مپ سوئیچ (map switch) آن است. این ویژگی که از جمله تفاوت‌های اندرو سوئدی با کی تی ام EXC-F 250 محسوب می‌شود، در حقیقت کار سیستم کنترل کشش را انجام می‌دهد. این سیستم دستورات وارده از دسته گاز به کامپیوتر مرکزی (ECU) ارسال می‌کند تا در آنجا پایش شده و با تغییر زمان بندی احتراق، از افزایش ناگهانی دور موتور جلوگیری کند؛ لذا چسبندگی لاستیک افزایش پیدا کرده و کنترل هاسکوارنا FE 250 نیز در مواقعی مانند رانندگی در مسیرهای سنگلاخی که احتیاج به دقت بیشتری در استفاده از گاز وجود دارد، راحت‌تر خواهد بود. اما اگر بخواهید از تمام توان و قابلیت‌های پیشرانه لستفاده کنید، امکان غیر فعال سازی این سیستم نیز وجود دارد.

وظیفه متوقف کردن چرخ‌های جلو و عقب هاسکوارنا FE 250 به ترتیب بر عهده دیسک‌های ترمز ۲۶۰ و ۲۲۰ میلی‌متری سبک وزنی است که با کمک کالیپرهای قدرتمند ساخت کمپانی MAGURA، کار راننده را برای کنترل وزن ۱۰۷ کیلوگرمی اندرو هاسکوارنا آسان خواهند کرد. ارتفاع ۹۷۰ میلی‌متری زین هاسکوارنا FE 250 از سطح زمین و موقعیت قرارگیری دستگیره آن کاملا مناسب رانندگان قد بلند و حرفه‌ای است. همچنین کیفیت روکش زین راحت محصول اتریشی نیز خوب ارزیابی می‌شود. طراحی بدنه هاسکوارنا FE 250 مشابه دیگر محصولات آفرودی کمپانی بوده و مهندسان سوئدی در عین رعایت جزئیات مهم فنی، با طرح‌های گرافیکی زیبا و ترکیب رنگ جذاب سفید-آبی، جذابیت‌های بصری آن را در سطح بالایی نگه داشته‌اند.

در همین راستا، مهندسان کمپانی با استفاده از روش‌های مختلف، سعی کرده‌اند که قسمت‌هایی از جمله بخش متحرک کمک فنرهای جلو، رادیاتور، باتری، جاپایی‌های فلزی، محفظه فیلتر هوا، دستگیره‌ها و باک هاسکوارنا FE 250 را تا حد ممکن در برابر نفوذ گل و لای مقاوم ساخته و نیز امکان آسیب دیدنشان هنگام برخوردها و ضربات را کاهش دهند. لاستیک‌های فابریک هاسکوارنا FE 250 علاوه بر داشتن چسبندگی مناسب در جاده، عملکرد بسیار جذاب و قابل پیش‌بینی در شرایط مختلف آفرودی دارند،لذا نمره‌ی قبولی را می‌گیرند.

مهندسان طراح هاسکوارنا FE 250 سعی در کاهش وزن هر چه بیش‌تر اندرو سوئدی کرده‌اند و به همین دلیل در ساخت اجزای مختلف این محصول، استفاده از قطعات سبک جزو اولیت‌های اول بوده است. برای دست یافتن به این هدف، طراحی یک شاسی سبک اما با استحکام بالا برای یک موتورسیکلت اندرو اهمیت بالایی دارد و مهندسان کمپانی سوئدی نیز در همین راستا عمل کرده‌اند. در بخش‌های مختلف دیگر سازه هاسکوارنا FE 250 استفاده گسترده از آلمینیوم سبک و هپچنین کامپوزیت کربن قابل مشاهده است؛ در نهایت نیز این اتفاقات در کنار مواردی از جمله پیشرانه ۲۷.۶ کیلوگرمی، مجموعه کرپی فرمان فورج شده (آهنگری شده)، قطعات سبک بدنه و باک پلی اتیلنی، باعث شده‌اند که اندرو اتریشی تنها ۱۰۳ کیلوگرم وزن داشته باشد.

عملکرد سیستم تعلیق هاسکوارنا FE 250 دیگر بخشی است که توانایی‌های مهندسان کمپانی را به رخ می‌کشد و یکی از عوامل برتری محصولات کی تی ام و هاسکوارنا در مقایسه با دیگر موتورسیکلت‌های آفرودی در دنیا است. تعلیق جلوی هاسکوارنا FE 250 از دوشاخ‌های وارونه سری Xplor 48 ساخته کمپانی مطرح WP Suspension تشکیل شده است. این کمک فنرهای ۴۸ میلی‌متری قابل تنظیم بسیار نرم عمل کرده و در عین حال نیز قادرند با امکان تغییر طول حدودا ۳۰۰ میلی‌متری، به خوبی انواع ضربات وارد شده را تا جذب کنند. برخلاف کی تی ام EXC-F 250، تعلیق تک فنر عقب هاسکوارنا FE 250 از نوع متصل با لینک است.

این تعلیق که ساخت کمپانی WP Suspension است را می‌توان مهم‌ترین وجه تفاوت هاسکی با برادر تحت لوگو کی تی ام آن دانست؛ در وصف عملکرد آن نیز باید گفت که همانند تعلیق جلو عملکردی جذاب و با توانایی جذب ضربات و کوبش‌های بالای خود، کاملا مناسب انواع حرکات آفرودی خواهد بود. اما اگر بخواهیم‌در مقام مقایسه نظر بدهیم، تعلیق عقب هاسکوارنا FE 250 در مواجهه با دست اندازهای کوچک نسبتا نرم‌تر به نظر می‌رسد و در مقابل نیز باعث کاهش فاصله تا موتورسیکلت تا زمین شده است؛ لذا ممکن است لینک متصل به کمک فنر کمی بیش‌تر در معرض ضربه و آسیب باشد.

هاسکوارنا FE 250 قیمت بالایی دارد و با توجه به عملکرد سطح بالا و جذابی که ارائه می‌دهد، باید آن را مناسب رانندگان حرفه‌ای رشته اندرو دانست، لذا با در نظر گرفتن این موارد، کی تی ام EXC-F 250 و نسخه SIX DAYS آن تنها رقبای اندرو سوئدی محسوب می‌شود. بخش موتورسیکلت مجموعه هاسکوارنا تحت مالکیت کمپانی کی تی ام قرار دارد و به همین دلیل هاسکوارنا FE 250 اشتراکات بسیاری با کی تی ام 250 EXC-F دارد، با این حال تفاوت‌های فنی مختلفی نیز بینشان وجود دارد، اما در مجموع این محصولات همگی جزو بهترین موتورسیکلت‌های اندرو دنیا هستند و عملکردی سطح بالا را برای حرفه‌ای‌ها ارائه می‌دهند. همچنین باید اشاره کنیم که اگر بخواهید هزینه کم‌تری صرف کنید، استفاده‌های معمول آفرودی دارید و یا در سطح حرفه‌ای فعالیت نمی‌کنید، می‌توانید به خرید موتورسیکلت‌های اندرو جذابی نظیر هوندا CRF 250L و کاوازاکی KLX 250 نیز فکر کنید.

price icon

0 میلیون تومان

(حدود قیمت)
امتیاز کاربران از : 10

1

7.1از 73کاربر

سال ساخت : 0-1399

گالری تصاویر هاسکوارنا FE 250

مشخصات هاسکوارنا FE 250 0-1399

نویسنده : ماشین 3نظرات کاربران درباره هاسکوارنا FE 250 0-1399

 • user icon
  نویسنده : حمید
  تاریخ : 1401/07/13

  ممنون از سایت خوب تون این اندرو با قدرت 16 اسب به درد لای جرز دیوار میخوره

 • user icon
  نویسنده : مهدی
  تاریخ : 1402/01/07

  با احترام قدرت هاسکورنا بررسی شده ۴۴ اسب بخار قدرت داره که به اشتباه ۱۶ اسب ذکر شده!

ثبت نظر

نظرات شما بعد ار تایید مدیر در سایت نمایش داده خواهد شد

loading